Cirit nedir ve nasıl oynanır?

Cirit nedir?

Türklerin ata sporu olan cirit tarihte atlı askerlerin at binme ve mızrak kullanma kabiliyetini geliştirmek için oynadığı bir savaş sporudur. Günümüzde atlı cirit at üzerindeki sporcunun ciritin rakibine isabetli bir şekilde atmasını amaçlayan ve kuralları olan bir spordur.

Cirit nasıl bir sahada oyanır ?

140 metre uzunluğunda 40 metre genişliğinde ve yumuşak toprak demeni bir sahada oynanır. Sahanın her iki ucunda 7 metre genişliğinde alay durakları ve hemen önlerinde de 5 metre genişliğinde yasak alanlar bulunmaktadır. Yasak alandan orta çizgiye doğru uzanan 7 metrelik kısımlarsa atış alanı olarak adlandırılır ve kesik çizgilerle gösterilir.

Ciritin kuralları nelerdir ve nasıl oynanır ?

Atlı cirit müsabakalarında her takım en az 7 oyuncu ile oyuna başlamalıdır. Seyirciyi selamlayarak meydana çıkan oyuncular iki grup halinde sıralanırlar. Saha seçimi ve ilk hücum hakkı için yapılan kura atışının ardından takımlar alay duraklarındaki yerlerini alırlar.

Hakemin işareti ile birlikte ilk hücum hakkına sahip takımdan bir oyuncu, rakip takımın atış sahasına kadar ilerler, rakip takımdan bir oyuncunun adını söyler ciritini ona doğru fırlatır ve geri dönüp kaçmaya başlar. Davet edilen oyuncu alay durağından çıkar ve atış sahasında elindeki ciriti kaçmakta olan rakibine fırlatır.

Cirit atılan takımdan başka bir oyuncu yerine dönmeye çalışan rakibini takibe başlar ve ciridi ona doğru atar oyun bu şekilde ilerler. Atlı cirit sporunda rakibin gövdesine isabet eden ciritin karşılığı 4 puandır.

Eğer kaçmakta olan oyuncu atılan cirit havada yakalar ya da hamleyi boşa çıkarırsa takımına 3 puan kazandırır. Ancak ciridi yakalayan sporcu alay durağındaysa bu hamilenin değeri 1 puandır. Hiç bir spor müsabakasında bulunmayan rakibini affetme davranışı ciride farklı bir anlam yüklemektedir.

Rakibin önünü kesip ona ciritle de vurma fırsatı varken vurmayan yani rakibini bağışlayan oyuncu takımına 3 puan kazandırır. Rakip takımın alay durağına girmek, oyun esnasında attan inmek ve sporcunun ciridini elinden düşürmesi kural ihlalidir ve karşılığı bir ceza puanıdır.

Atlı cirit müsabakaları 40 dakikalık 2 devre üzerinden oynanır. Süre sona erdiğinde puanı en fazla olan takım oyunun galibi ilan edilir. Spor ve erdemin bir arada sergilendiği geleneksel sporlarımızdan atlı cirit kısaca anlatmaya çalıştık, umarım sizler için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın