Cinsel isteksizlik nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Cinsel isteksizlik kişinin cinsel temas anında azalma duygusu oluşmasıdır. Halk arasında cinsel soğukluk olarak da bilinir. Cinsel uyarı olmasına rağmen erkekte ve kadında cinsel arzunun azalmasıdır. Cinsel isteğin hiç olmaması anlamına da gelir.

Cinsel İsteksizlik Belirtileri?

Tam olarak cinsel isteksizliğin olmamasıdır. Bunun sonucunda cinsel ilişkide azalma meydana gelir. Diğer taraftan psikolojik duygular gelişir. Yorgunluk gibi belirtilerde meydana gelir.

Erkekte Cinsel İsteksizlik Belirtileri?

Cinsel isteksizlik genel olarak psikolojik nedenlerden olabilir. Yanı sıra erkeklik hormonunun eksikliğinden de olabilir. Erkeklik hormonu erkeklerde en temel faktördür.

Antidepresan Cinsel İsteği Azaltır Mı?

Antidepresanlar uzun süre kullanıldığı zaman cinsel isteği baskılamaktadır. 6 aydan fazla sürelerde kullanımında bu durum gözlemlenmiştir. O yüzden antidepresan kullanan hastalara sertleştirici kullanmaları tavsiye edilir.

B12 Eksikliği Cinsel İsteksizliğe Neden Olur Mu?

B12 vitaminin eksikliğinden cinsel arzuda azalma meydana geldiği birçok yerde söylenmektedir. Ancak bu konu hakkında tam olarak kesin bilgi yoktur. Özellikle B12 vitamini erkeklerin gençleştirilmesi için de kullanılmaktadır.

Tansiyon İlaçları Cinsel İsteksizliğe Neden Olur Mu?

Antidepresan gibi bu ilaçlarda belirli bir isteksizlik meydana getirir. Diğer bir yönden ise zaten tansiyon cinsellikte bir tehlikedir. Bundan dolayı cinsel isteksizlik meydana gelebilir.

Prostat ve Şeker Hastalığı Cinsel İsteksizliğe Neden Olur Mu?

Bu iki hastalıkta yaşamı olumsuz etkilemektedir. Özellikle gece uykusu düzenini etkiler. Prostat olan hastalarda cinsel isteksizlik meydana gelir. Şeker hastalığında pek cinsel isteksizlik oluşmaz. Ama yaşam kalitesini bozmaktadır. Bunun sonucunda cinsel istekte bir azalma meydana gelir. Sağlık sorunları genel olarak cinsel isteksizliği etkiler.

Cinsel İsteksizlik Teşhisi?

Cinsel isteksizliğin belirlenmesi için detaylı bir değerlendirme yapılması gerekmektedir. Öncelikle detaylı bir öykü alınması gerekir. Olaya neden olan faktör psikolojik olabilir. Organik bir hastalığı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu değerlendirmelerin ardından labrotuvar testleri de yapılmalıdır.

Cinsel İsteksizliğin Belirtileri Nelerdir?

  • Vücut kıllanması
  • Kas gelişmesi
  • Ses tellerinin gelişimi
  • Saç yapısında şekillenme
  • Cinsel organ gelişimi
  • Kalp sağlığı
  • Hafıza kontrolü
  • Kemik kas erimesi
  • Kan hücrelerinin yapımı

Yazdığımız yazı sadece bilgi amaçlıdır. Reçete olarak görmemelisiniz. Bir rahatsızlık durumunda saplık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sağlıklı yaşamlar, sağlıcakla kalın.

Bir cevap yazın