Çikolatadaki İlginç Özellik

Çikolata sevenlerin ve çikolatasız yapamayan hemen herkesin tek korkusu belkide çikolatanın kalorisinin yüksekliğinden dolayı istenmeyen kilolar ve yağların oluşmasını düşünmektir. Aslında bu güne kadar aksi bir durum söylenmemiş olsada İspanya’daki Granada Üniversitesi’nden çikolata sevenlerin içini ferahlatacak bir açıklama geldi.

İspanya’daki Granada Üniversitesi’nin bilim adamlarınca yapılan araştırma sonucunda düzenli şekilde ve çok fazla çikolata yiyenlerin vücudundaki yağ oranının az yiyenlere göre daha düşük olduğu sonucuna varıldı. 10′a yaklaşık Avrupa ülkesinde ve 12-17 yaş aralığındaki çocuklar üzerinde yapılan araştırmada 1500′e yakın gencin beslenme alışkanlıkları incelendi. Bunların arasında çikolatayı fazla tüketenlerin karın ve bel çevresindeki yağ oranının diğerlerine nazaran daha dengeli olduğu belirlendi.

Araştırmalar sonucunda ise bu durumun nedeninin, çikolatanın kalorisi her ne kadar yüksek olsada, metabolizmayı daha hızlı ve düzenli çalıştırdığı için yağın dağılımını daha dengeli sağladığı belirtildi.Daha önce yapılan bir araştırma sırasındada diyet sırasında çikolata, bisküvi gibi besinleri yemekten kaçınanların diğer yiyeceklerle “açığı kapatmaya çalışırken” daha fazla kilo almaya eğilimli olduğunu ortaya koymuştu.

Bunun yanısıra çikolatanın birçok farklı hastalığıda aslında iyi geldiği vurgulandı. Çikolata özellikle dolaşım sistemine iyi gelmekte, tansiyonu düzenlemeye çalışmakta ve kalbede son derece iyi geldiği belirtilmişti.

Bir cevap yazın