Bunaltıcı sıcaklarda ferahlatıcı yiyecekler

Halsizlik, susuzluk, bayılma hissi, mide bulantısı… Sıcak havalar bazı rahatsızlıklara neden olabiliyor. Bu sorunları yaşamamanın yolu ise doğru beslenmeden geçiyor.

Sıcak havanın metabolizma üzerindeki olumsuz etkilerini doğru beslenmeyle azaltmanın mümkün olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Yeşim Çelik, yaz beslenmesinde dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı:

“Yaz mevsiminde bol sıvı alınması yönündeki öneriler sıklıkla gündeme gelmekte. Vücuttan fazla miktarda su kaybedilmesi sonucu; bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri görülebilir. Sıvı ihtiyacını karşılamak için süt, ayran, soda, taze sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çayları, limonata tercih edilebilir. Öte yandan en iyi çözücü, saf, doğal ve katkısız olan içecek sudur. Dünya Sağlık Örgütü kadınların günde 10, erkeklerin 14 bardak su içmesi gerektiğini belirtmektedir. Bebek ve çocuklar sıvı kayıplarını ifade edemeyecekleri için, ebeveynlerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

YAZ MEYVELERİ KURTARICINIZ OLABİLİR
Yüzde 90’ı su olan karpuz, tüketildiğinde tokluk hissi verir. İyi bir lif kaynağı olduğu için de bağırsak hareketlerini düzenler. Ayrıca karpuz az miktarda protein, yağ, karbonhidrat ve fosforun yanı sıra A ve C vitamini de içerir. Karpuz gibi diğer yaz meyveleri de vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir içeriğe sahiptir. Bu nedenle tüketilmesini önerdiğimiz yaz meyveleri, sıcaklığın neden olduğu sıvı kaybını önlemesinin yanı sıra vücuda vitamin ve mineral desteği de sağlar. Fazla miktarda tüketildiğinde kilo artışına neden olabileceği unutulmamalıdır.
Haberin devamı ↓reklam

3 ANA 3 ARA, TOPLAM 6 ÖĞÜN YİYİN
Özellikle hipertansiyon, diyabet, kalp-damar hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olanların güneş ışınlarının dik geldiği 11:00-17:00 saatleri arasında gerekmedikçe dışarı çıkmamaları gerekmektedir. Özellikle bu tür rahatsızlığı olan bireylerin öğün atlamamaları, 3 ana öğünün yanı sıra 3 ara öğün almaları önerilmektedir. Böylelikle bir sonraki öğünde hem yavaş hem de az yemek yenilmesi söz konusu olmaktadır.

KIZARTMA VE KAVURMA YERİNE HAŞLAMA VE BUĞULAMA
Geç saatlere kadar süren akşam yemeği sırasında yağlı ve ağır yemekler yenmesi vücut dengesini zorlayabilmektedir. Katı yağların kalp krizi riskini artırdığını artık herkes biliyor. Kalp krizi yaz döneminde daha fazla görülüyor. Bu nedenle yemeklerde sıvı yağlar tercih edilmelidir. Et, süt, yoğurt, peynir, yumurta ve yağlı tohumların içerisinde de yağ bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; ekmeğe yağ sürmemek, zeytinyağı bile olsa aşırı miktarda kullanmamaktır. Kızartma ve kavurma işlemlerinden kaçınmalı; haşlama, ızgara, buğulama veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Sonuçta 1 gram yağ 9 kkal. enerji vermektedir. Yağlı ve hamurlu yiyeceklerin aşırı sıcaklarda yorgunluk, baş ağrısı ve tansiyona neden olacağından özellikle sıcak havalarda hamurlu ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

SÜTLAÇ, PUDİNG VE DONDURMAYI TERCİH EDİN
Bazı şekerler besinlerde doğal olarak bulunurlar (meyvelerdeki fruktoz, sütteki laktoz, tahıllardaki nişasta gibi). Bazıları ise sonradan ilave edilirler (çay şekeri ve şeker içeren besinler). Dengeli beslenme çerçevesinde şeker ihtiyacı besinlerden doğal olarak karşılanmaktadır. O halde tatlı tüketiminden kaçınmak, yenildiği takdirde de tüketim sıklığına ve miktarına dikkat etmek, lokma ve tulumba gibi ağır tatlılar yerine; dondurma, puding, sütlaç, komposto ve meyve jölesi gibi tatlıları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

LİMONATANIN FERAHLATICI ETKİSİNDEN FAYDALANIN
Limonata, sıcaktan bunaldığımız durumlarda imdadımıza yetişen, tüketim tercihi olarak ilk sırada yer alması gereken bir içecektir. İçerdiği C vitamini sayesinde diğer gazlı ve asitli içeceklere göre besin değeri yüksektir. Bu yüzden limonatayı taze sıkılmış limonun suyuyla hazırlamamız gerekir. Vitamini kaybını önlemek için de hazırlanan limonatalar çok fazla bekletilmeden kısa sürede tüketilmelidir.”

Bir yanıt yazın