Bowling nedir? Nasıl oynanır?

Günümüzde her yaştan büyük, küçük birçok meraklısı olan bowling nedir ve nasıl oynanır sizler için kısaca anlatmaya çalışacağız. Bowlingin tarihi oldukça eskidir. Mısır’da yapılan kazılarda bu oyunu köklerinin milattan önce 5000’li yıllara dek uzandığını dair bulgulara rastlanmıştır.

Bowlingde amaç nedir?
Bowling bir top yardımıyla oyun hattının sonuna dizilmiş 10 adet labutu devirme amacına dayanan bir salon spordur.

Bowling topu

Bowling oyunu nasıl bir hat üzerinde oynanır?
Oyun hattı yaklaşık 19 metre uzunluğunda ve 110 santim genişliğinde sert tahtadan yapılmış bir yoldan oluşur.

Bowling labutları nasıl dizilir ve özelikleri nedir?
Birbirine 30.48 santim ara ile dizilen labutlar tahtadan yapılmış ve üzeri plastik ile kaplanmıştır. Boyları ise 38 santimdir.

Bowling topunun ağırlığı ne kadardır? Bowling topunun özelikleri
Bu oyun için özel üretilen bowling topunun ağırlığı en az 2.7 en fazla 7.2 kilogram olabilir. Üzerinde baş, orta ve yüzük parmağı geçirmek üzere üç delik bulunur.

Bowling ayakkabısı zorunlu mudur?
Bowling salonlarında oyuna geçmeden önce bowling ayakkabısı giymek bir zorunluluktur.

Bowling topu ve ayakkabı

Bowlink kuralları nedir ve nasıl oynanır?
Bowling oyununda sırası gelen oyuncu 2 atış yapar ve toplamda devirdiği labut sayısı kadar puan kazanır. Tüm labutların ilk atışta devrilmesine Strike adı verilir ve skor tabelasında x sembolü ile belirtilir.

Strike yapan oyuncu ikinci atışı yapmaz ve bir sonraki 2 atışının toplam sonucuna 10 puan eklenir. Üst üste iki kere yapılan Double 3 kere yapılan Triple olarak adlandırılır. Tüm labutları ikinci atışta devrilmesine Spare denir. Skor tabelasında sağa yatık çizgi sembolü ile gösterilir. Puan bu 10 labut ve takip eden ilk atışta devrilen labut sayısı toplanarak hesaplanır.

Bowling kaç tur oynanır?
Oyun toplam 10 turdan oluşur, son turda Strike yapan oyuncu 2 atış, Spare yapan oyuncu ise 1 extra atış hakkı kazanır. Oyunun sonunda en fazla puan alan oyunun galibi olur.

Dünyada en çok oynanan Spor dallarından biri olan bowling kısaca anlatmaya çalıştık, umarız aradığınız soruların cevaplarını bulmuşsunuzdur.

Bir yanıt yazın