Blog nedir, ne işe yarar?

Blog kavramı güncel zaman kapsamından geçmiş döneme yönelik bir kısım olay ve yorumların her türlü konu kapsamında yazılabilmesi ile oluşan bir internet yayın ağını oluşturmaktadır. Konumuz dahilinde ise sizlere birçok kişinin merak etmekte olduğu blog nedir ve blog ne işe yarar gibi önemli bilgiler detaylıca sunduk. Aynı zamanda blog türleri hakkında da bilgi edinebilir, buradan yola çıkarak kendi bloğunuzu da oluşturabilirsiniz.  

Blog nedir?

İnternet ortamında yer alan blog sitesi sahibinin yazmış olduğu bir yazıyı genel ortamda paylaşarak en sonunda ise kendi adını ve yayın gönderim tarihini belirleyebilmektedir. Buna ek olarak ilgili blog sahibinin izni ile kendi düzenleyebileceği bir blog yapısında ziyaretçilerin/okurların ilgili yazıyı okuyarak bu yazı hakkında yorum yapabilme hakkını kendilerine sunmaktadır. Blog üzerinde yapılan yorumlar genel kültür manasında oldukça değerli görülmekle birlikte, kişilerin olay ve duruma bağlı olarak kendi fikirlerini beyan etmesini sağlamaktadır. Bu kültürel etkileşimin en güzel yanı ise okurların yorum yaparak aynı zamanda ilgili blog sahibi ile iletişim ve etkileşime geçerek bir bilgi ışığını yansıtmalarını sağlamaktadır.

Blog türleri nelerdir?

En çok tercih edilen ve üzerinde durulan 2 ana temasal blog türü bulunmaktadır, bunlar;

Kişisel bloglar: İnternet dünyasında kişilerin bireysel olarak oluşturduğu blogları temsil etmektedir. Genelde bir odak noktasına dayalı konu üzerine veya genel konuların bulunduğu bir yazı bloğunu oluşturmaktadır. Bu bireysel blog sitelerinde genel olarak yazarlar kendi isimlerini veya takma isimlerini oluşturan bir yönetici sıfatında belirmektedir. Kişisel bloglar bir nevi günlük tutma gibi duruma sahip olmaktadır. Günlük olarak kullanıldığı gibi, aynı zaman da özel veya gündem kapsamında yer alan bir konu üzerine de fikirlerini beyan eden yazı dizileri yer almaktadır.

Topluluğa yönelik bloglar: Bu tür bloglar birden fazla çok sayıda üyenin yer aldığı ve bu üyelere ait yazıların yer aldığı blog türünü kapsamaktadır. Bu tür bloglara genellikle “komünite” adı da verilmektedir. Topluluk kapsamında yer alan bu bloglar genel olarak kendi yazılım sistemlerini kullanmamaktadırlar. LiveJournal kültürüne dayalı olarak tarihsel bir kapsamında bu devamlılık günümüzde de devam ederek topluluk bloglarında seyir göstermektedir.

Bir yanıt yazın