Bitkisel yağlarla doğal bronzluk formülleri

Yazın etkilerini alabildiğine hissettirdiği şu günlerde sağlıklı ve kalıcı bronzlaşmanın yolu doğal yağlarla bronzlaştıran formüllerden geçiyor.

Çoğu kimse, çeşitli sağlık endişeleri nedeniyle veya kalıcı olmayacağı gerekçesiyle bronzlaşmaya pek sıcak bakmamaktadır. Oysa sağlıklı bir şekilde kalıcı bronzlaşmak da mümkün. Kalıcı bronzlaşma için uygulanabilecek en kolay yöntemlerden biri bitkisel yöntemlerden yararlanıp doğal yağlarla bronzlaşmak.
Bronzlaştıran formüller

Hem bronzlaşmış, hem de ışıl ışıl parlayan bir cilt kuşkusuz herkesin arzusudur. Fakat bu durumun önündeki en büyük engellerden biri de bronzlaşmanın sağlık açısından çeşitli riskler içeriyor olması gösterilebilir.

Bronzlaşmaktan sağlık endişeleri nedeniyle uzak durmayı tercih edenlerin kurtarıcısı ise bronzlaşmaya yardımcı bitkisel yağlardır. Bronzlaşmaya yardımcı bu bitkisel yağlarla yapılan doğal formüller, hem risksiz ve sağlıklı bronzlaştırırken cildin de beslenmesine yardımcı olur. İşte bitkisel yöntemler kullanmak suretiyle sağlıklı ve risksiz bir şekilde bronzlaştıran formüller.

Doğal yağlarla sağlıklı bronzlaşma:

Doğal yağlarla sağlıklı bronzlaşmanın formüllerine geçmeden önce, bu formüllerde kullanılacak çeşitli bitkisel yağların ne tür yararlarının olduğunu bilmek faydalı olacaktır.

Kakao yağı: Kakao yağı hem cilde renk verir, hem de cildi besleyip nemlendirir.

Havuç yağı: Havuç yağı ise turuncuya yakın bir renge sahip olduğundan dolayı ciltte bu tonda bir bronzluk sağlar. Doğal bir bronzlaşma isteyenler, mutlaka havuç yağını tercih etmelidir.

havuc-yagi
Ceviz yağı: Ceviz yağı da kakao ve zeytinyağı gibi hem cilde hoş görünümlü bir renk kazandırır, hem de cildi besleyerek daha dirençli olmasına yardımcı olur.

ceviz yagi

Susam yağı: Susam yağı ise her karışımda kullanılması gereken bitkisel bir yağdır. Çünkü susam yağı, içeriğindeki 40 spf koruma faktörünün de etkisiyle kendiliğinden koruma sağlayan bir yapıya sahip.

susam yagi

Ceviz – kakao – zeytinyağı formülü:
İlk formülü hazırlamak için 10 gr. ceviz yağı, 10 gr. kakao yağı, 10 gr. kadar da saf zeytinyağına ihtiyacınız olacak. Tüm malzemeleri, kozmetik marketlerde bulabileceğiniz spreyli bir şişeye koyun. Sadece kakao yağını önceden güneşte eritmeniz gerekiyor. Tüm malzemeleri karıştırın ve güneşe çıkmadan 10 dakika önce uygulayın.

Vitaminli karışım:

Vitaminli karışım formülü için, 10 gr. zeytinyağı, 10 gr. havuç yağı, 10 gr. tarçın yağı ve 2 adet E vitamini ampulünün karışımından oluşuyor. Tüm malzemeyi yine aynı şekilde karıştırıp, bir şişeye koyun ve güneşe çıkmadan 10-15 dakika önce, cildinize iyice yedirin.
Tarçınlı karışım

Zeytinyağı ile hazırlayacağınız karışım için; 1 tatlı kaşığı karanfil yağı, 2 adet çubuk tarçın, 2 adet havuç rendesi ve zeytinyağına ihtiyacınız olacak. Zeytinyağı dışındaki tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra, üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyip, elde ettiğiniz karışımı 1 hafta güneş ışığı alan bir yerde bekletip, kullanabilirsiniz.

Kalıcı bronzluk için doğal karışım:
10 gr. kakao yağı, 10 gr. ceviz yağı, 5 gr. üzüm çekirdeği yağı ve 5 gr. tarçın yağını karıştırıp, bu yağ ile kalıcı bir bronzluğa kavuşabilirsiniz.

Çikolata renginde bir bronzluk için doğal karışım:
10 gr. susam yağı, 10 gr. zeytinyağı, 5 gr. bergamot yağı ve yaklaşık 15 gr. saf çikolatayı bir araya getirmelisiniz. Yağları karıştırın ve rendeleyeceğiniz çikolatayı da bu karışıma ilave edin. Bu karışımı ocakta benmari usulü eritin. Güneş banyonuzdan 15 dk. önce cildinize sürün.

Beyaz tenliler için doğal bronzlaşma formülü:
2 dal nane yaprağını, 1 limonun kabuğunun rendesini, 350 gr. zeytinyağını, 1 tutam sarı kantaron çiçeğini karıştırıp, iki hafta güneşte bekletip, kullanabilirsiniz.

Bronzluğunuzu besinlerle destekleyin.

Bronzluğunuzu, alacağınız gıdalar ile de destekleyebilir ve daha da kalıcı hale getirebilirsiniz. B5 ve C vitamini içeren besinler beta-karoten içerir ve cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korur.
Domates, dereotu, ıspanak, kavun, kayısı, yeşilbiber bu besinler arasında. Kivi ve çilek ise, cildi yaşlanmalara karşı koruduğundan bol bol tüketilmelidir.

Bronzlaşırken bunlara dikkat edin:
Güneşe çıkma saatleri de, kalıcı bronzluk elde etmede ve ten rengi üzerinde oldukça etkili. Mümkün olduğunca, 16.00 – 17.00 saatleri arasında güneşe çıkmaya gayret edin

Eğer bu formülleri yüzünüzde kullanacaksanız, mutlaka öncesinde iyi bir koruyucu kullanmalısınız. Çünkü yüzünüz vücut derinize göre çok daha hassastır.

Bir yanıt yazın