Bilgisayar parçaları nelerdir? En ucuz parçalar nerelerden alınır?

Bu yazımızda sizler için çok faydalı bir bilgi öğrenebileceğiniz, en iyi bilgisayar parçaları ve bilgisayar parçalarını en ucuz nerelerden alabileceğiniz ile ilgili bilgiler verecek, ve bu parçaların ; Ram, ekran kartı, harddisk vb. parçaların ne işe yaradığını öğreneceksiniz.

Keyifli okumalar.

Ram nedir ?

Ram

Bilgisayarda yapılan tüm işlemler ve işlemleri çalıştıran verilerin depolanan alanı ramdir. Ram tıpkı beynimiz gibi düşündüğümüz ve bildiğimiz her şeyin hayata geçmesine sebep olan bilgisayar parçasıdır. Yani anlayacağınız üzere ram bilgisayar için olmazsa olmaz en önemli parçadır. DRAM ve SRAM olmak üzere iki çeşidi vardır ve bu çeşitliliğin içerisinde farklı alanlara bölünmüş özelliklerde mevcuttur; hızı, enerji ve elektrik değerleri ve markası gibi.

Anakart nedir ?

Anakart

Ve geldik en önemli parçalardan biri olan anakarta. Anakart adının da konunun üstünde olduğu gibi, bilgisayara nakil edilen diğer parçaların barındığı kartın adıdır. Bu anakart diğer donanım parçalarının (ekran kartı, ram, harddisk) gibi parçaların birbirleri arasındaki bağlantıyı(algoritmayı) tamamlar.

Ekran kartı nedir ?

Ekrankartı

Bir video sinyali yayıcı olarak adının açılımı olan ekran kartı, verdiğiniz komutları ve işlemleri harddisk, ram, anakart gibi diğer süzücülerden geçtikten sonra bu işlemleri ekrana (monitöre) aktarmasına yardımcı olan araç ekran kartıdır. Ekran kartının günümüzde yüksek ve kalite olması en çok video kurgu, resim kurgu, ve oyunncular için son derece önemlidir.

Harddisk nedir ?

Harddisk

2 çeşit harddisk vardır ve bunların altında özelliklerine göre sınıflandırılmış çeşitleri (okuma hızı, yazma hızı) gibi. Çeşitler ise : Dahili harddisk, yani anakarta bağlı olan istemcinin içerisinde ki harddisk, diğer ise Harici harddisk. Harddiskler adından da anlaşılacağı gibi, görevleri bilgisayar donanımlarının yazılımlarını, resimlerimizi, müziklerimizi, programlarımızı ve diğer tüm verileri bulundurmamıza / saklamamıza yarayan bilgisayar parçasıdır.

Bilgisayar parçaları en ucuz nereden alınır?

Pazar yeri (Bit pazarı)

Geldik şimdi esas konumuza; en ucuz ve en uygun bilgisayar parçaları alabileceğiniz noktalar oldukça fazladır. Bilgisayar parçaları ülkemizde üretilmediği için dolar kuru üzerinden gelmektedir. Malum dolar da başını alıp gittiği için fiyatlar geçen yıllara nazaran oldukça yüksek durumda. Bu aşamada bütçenizi ele almanız da fayda var.

2.ci elcileri kontrol edin :

2.ci elcilerde çoğunlukla bilgisayar parçaları bulunmakta, bu parçaları değerlendirebilir, veya bilgisayarın içinden işinize yarayabilecek parçaları teklif edebilirsiniz.

Rus pazarları

Diğer adı Amerikan pazarı veya Bit pazarı olarak da bilinen yerli ve fiziksel Letgomuz bu tür durumlar için muazzam olabilir. Ben geçtiğimiz sene piyasada 300 tl yi bulan ekran kartını 130 tl gibi çok cüzi bir miktara almıştım, az kullanılmış olarak aldığım ram kutusuz, garantisiz oduğu için, aynı gün eve gidip denemiştim. Bu gibi yerlerden alışveriş yaparsanız, seri bir şekilde evinizde veya başka bir yerde denedikten sonra alın.

En uygun alışveriş siteleri

Alışveriş siteleri

Ülkemizde böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir, fakat ara ara n11 gibi e-ticaret siteleri  güzel kampanyalar yapıyor. Haricen tavsiye edebileceğim çin menşei siteler var ;


1. Gearbest

2. Aliexpress

3. Wish

Daha önce alışveriş yaptığım ve güvenilirliğini tanıdığım için tavsiye ettiğim siteler bunlardır arkadaşlar. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta, bu sitelerdeki satıcıların yüksek puanlı olması ve yorumları iyice okuyarak sipariş işlemlerini geçmeniz olacaktır. Bunların dışında daha aparatif olan yolu ise ;

Letgo

Letgo ile de bir sürü donanım malzemesi alışverişim oldu. Satıcı olarak birçok parça ve bilgisayar da sattım. Oldukça hızlı ve uygun fiyat avantajı bulunuyor. Dikkat etmeniz gereken nokta ise; Ürünü alırken dikkatlice her yönü ile incelemeniz ve denemenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın