Bilgisayar nedir? çalışma prensipleri nelerdir?

Belirli bir geçmişe sahip olan ve günümüze kadar olağan üstü bir teknoloji ile gelişen bilgisayar hakkında detaylı bilgileri sizler için derledik. Konumuz dahilinde bilgisayar nedir ve bilgisayarın temel çalışma prensipleri nelerdir üzerine tüm bilgileri öğrenebileceksiniz. Hep birlikte günümüz teknolojisinin en önemli makinelerinden biri olan bilgisayarın temel bilgilerini öğrenelim.

Bilgisayar nedir?

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar başta olmak üzere günümüze kadar birçok farklı model, işleyiş ve özelliklere sahip bilgisayarlar bulunmaktadır. Bilgisayarlar tamamen algoritmasal bir işlem nezdinde çalışmaktadır. Donanım ve yazılım alanlarına sahip iki farklı dereceden çalışmaktadırlar. İnsan tarafından verilen komutlar doğrultusunda bu komutların bilgi olarak işlenip bize sonuçlar sunan bir cihazdır. Resimlerimizi, dosyalarımızı, metinleri ve daha birçok öğeyi depolama alanında saklayabilen, istediğimiz an bu bilgiler veya dosya yapılarına erişebilmemizi sağlayan cihazlardır. Geçmişten günümüze birçok farklı ebat ve özelliklerle karşımıza çıkan bilgisayarların atası ENIAC adı verilen bir bilgisayar cihazıdır.

Bilgisayarın gelişim çağı

Bilgisayar teknolojisinin günümüzde bu denli büyüme kat etmesinin nedeni ise intel firması olmaktadır. İlk olarak 4004 işlemcisini oluşturmuş ve akabinde toplumsal kavramda bilgisayarın insanlarla tanışması için günümüzde sıklıkla denk geldiğimiz masaüstü ve diz üstü bilgisayarlarda başta olmak üzere tablet ve benzeri birçok cihaz üzerinde etkin çalışma göstermektedir. Daha hızlı işlemci yapılarına sahip olan bilgisayarları artık hemen her yerde görebilmekteyiz.

Bilgisayarın temel çalışma prensibi nelerdir?

Bilgisayarlar ilk olarak yapılış aşamasında “ikili sayı sistemi” üzerinden üretilmektedir. Bu sistem 0 ve 1’lerden oluşan kodlama yapısına sahip temel çalışma sistemi ile geliştirilmektedir. Bu sistem dahilinde donanımsal veya yazılımsal olarak istenilen tüm bilgileri saklayabilmek, oluşturma ve istenildiğinde tekrar bu bilgilere ulaşabilme olanağını sunmaktadır. Bilgisayarların en küçük türlerinden bahsedecek olursak, hesaplama işlemi yapmak için kullandığımız basit hesap makinelerini dahi buna örnek olarak gösterebiliriz. Hesap makineleri birer küçük bilgisayar türünü oluşturmaktadır.

Tüm bu bilgilerin toplamında sonuç olarak diyeceğimiz şu ki; her nerde olursanız olun günümüz çağında teknolojinin verdiği bu nimetler sayesinde okulda, dışarıda ofiste ve daha birçok yerde bilgisayar kullanımını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

“Bilgisayar nedir? çalışma prensipleri nelerdir?” üzerine 1 yorum.

Bir yanıt yazın