Baş dönmesi neden olur? Etkili tedavi yöntemleri

Baş Dönmesi Nedir?

Baş dönmesi olayı bir hareket yanılması olarak bilinir. Hasta olmayan bir hareketi varmış gibi algılar. Kişi kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zanneder. Kişi çevresine göre dengeyi sağlayamayabilir. Denge bozukluğu ve baş dönmesi en çok rastlanan şikayetlerden biridir. Acile başvurmalarda baş dönmesi şikayeti ile çok karşılaşılmaktadır.

Bu rahatsızlık orta ve ileri yaşlarda çok sık görülmektedir. Hareket ederken dengemizi sağlamak için vücut sistemimiz bir makine gibi çalışmaktadır. Bundan dolayı baş dönmesi birçok nedenle ortaya çıkabilmektedir. Doğru şekilde tanıman baş dönmesinde doğru tedavi yapılabilir.

Baş Dönmesini Nasıl Anlarız?

Hastanın mutlaka sistematik bir muayene olması gerekmektedir. Bu durumda ancak ekip çalışması ile birlikte mümkündür. Yapılan testler sonucunda tanı rahatça konacaktır. Hastalığın konusu ve tanısı hakkında net cevap almamız mümkündür. Yapılan tetkikler sonucu tanı ortaya konmaktadır.

Baş Dönmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kulağa Bağlı Nedenler

Gerçek baş dönmelerinin birçok sebebi kulaktır. Baş dönmesinde en sık rastlanan durumdur. Hemen hemen her hastada aynı durumdan yakınma vardır. Tedavisi yer değiştirmiş kristallerin yeniden yerine konulması ile gerçekleştirilir. Bazen hiçbir neden olmasa da iç kulakta zar yırtılması sonucu baş dönmesi meydana gelebilir.

Travmalar

Darbelerden sonra meydana gelen bir baş ağrısıdır. Baş ağrısının yanında kusmada meydana gelebilir. Bazen bir kırık olmasa da kulak darbesinden dolayı yine baş dönmesi meydana gelir. Bu durumun düzelmesi aylar kadar sürebilir. Yıllar sonra bile bir saat kadarda olsa baş dönmeleri devam etmektedir.

Nörolojik Hastalıklar

Beyin ve beyincik gibi sistemlerin aksaklığından dolayı böyle bir şey meydana gelebilir. Hastanın tanı konmadan önce kesinlikle hastanın öyküsü iyice dinlenmelidir. Baş ağrısının sebeplerini daha iyi anlamak için. Ya da hangi hastalıktan dolayı böyle bir durum olduğunu anlamak için.

Dahili Hastalıklar

Kalp hastalığı, kalp krizi, diyabet, yüksek tansiyon ve kontrol edilemeyen tansiyon problemleri gibi sorunlardır. Ani ve şiddetli su kayıpları meydana gelebilir.

Baş Dönmesinin Tedavisi Nedir?

Olumlu bir bakış açısıyla yaklaşıldığı zaman dahi bile hastalık azalacaktır. Baş dönmesinin nedenleri ortadan kaldırılmaya başlayınca hastanın yakınmaları da azaltacaktır. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınmaktadır. Çok fazla stres yapmamalısınız. Dikkatli beslenmelisiniz. Hayvansal yağ kullanımını azaltmalısınız. Doktorunuz kulak ve baş ağrısı için size ilaç tedavisi uygulayabilir. Eğer ki bulantı ve kusma meydana gelirse bunlar içinde ayrı bir ilaç uygulanabilir. Ani baş dönmesi olan hastaların araba kullanmaları sakıncalıdır. Aksi takdirde kişi hem etrafa hem de kendine zarar verebilecektir.

Yazdığımız yazılar kesinlikle bilgi amaçlıdır. Yazdığımız yazıyı reçete olarak görmeyiniz. Herhangi bir durumda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sağlıklı yaşamlar, sağlıcakla kalın.

Bir yanıt yazın