Baş ağrısı neden olur? Baş ağrısının nedenleri ve çeşitleri

Toplumun yaşadığı sağlık sorunlarının başında gelen baş ağrısı genellikle migren ve gerilim tipi strese dayalı sebeplerden ötürü yaşanır. Bizler ise sizler için baş ağrısı nedir? Baş ağrısı neden olur ve baş ağrısı tedavisi için yapılması gerekenleri araştırarak yazdık. İşte baş ağrısı hakkında tüm detaylar.

Baş ağrısı

Baş ağrısı nedir?

Baş ağrısı 7’den 70’e her insanın ara ara bazı insanların sıklıkla yaşadığı bir sağlık problemidir. Baş ağrılarının toplam da 14 ana sebebi ve bu sebeplerin altında yüzlerce gruplandırılmış olarak çeşitleri bulunmaktadır. Gündelik hayatımız da hastalık ile alakasız olan baş ağrılarına Primer denir. Bu primer baş ağrısını tetikleyen genellikle migren, sinüzit ve stres gibi faktörlerdir.

Baş ağrısı neden olur?

Migren

Tıp dili ile değil daha akıcı ve anlaması kolay bir dil ile ifade etmek gerekirse migrenin ana sebebi daha tam olarak belirlenmemiştir. Ama birçok faktör migren oluşumunu tetikleyebilir, genetik olarak geçebilme ihtimali oldukça yüksektir. Bunun dışında ses ve gürültü ortamında fazlasıyla bulunmak, fazla stres altında kalmak, hormonal durumlar, aşırı alkol ve çikolata tüketimi gibi sebepler de migren oluşumunu tetikleyebilmektedir. Migren beyin damarlarının aniden genişlemesi ve ciddi oranda daralması ile hissedilen şiddetli baş ağrısıdır. Daha komplike gelişmeler ve sebepler de mevcuttur, fakat en yalın anlatım biçimini sizlere bu şekilde sunduk.

Ergenlik dönemi

Baş ağrısı sebepleri

Gençler için en stresli dönemlerden biri olan ergenlik döneminde hem hormanal değişiklikler hem dönemin yaşattığı sorun ve psikolojik değişiklikler açıkca görülmüştür ki; Ergenlik döneminde baş ağrısını tetikleyen migren ve stresin yüksek oranda oluşması ve buna bağlı şikayetlerin artması.

Küme baş ağrısı

En şiddetli baş ağrısı sınıfına giren küme baş ağrısı genellikle gün içerisinde birkaç defa ve gece birkaç defa olmak üzere şiddetli bir şekilde yaşanır. Bunun başlıca sebebi halen bilinmemektedir. Doktorlar ise serotonin ya da histamin salgılarının aniden yükselmesi ile ortaya çıkabileceğini söylemektedirler. Bu durumda ise bu ağrıyı daha da şiddetli hale getirebilecek durumlar şöyledir; Şiddetli müzik, parlak ışıklar, kalabalık ortamlar, fiziksel yorgunluk ve aşırı sıcaklık.

Gerilim baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrıları genellikle hepimizin gün içerisinde yaşadığı ağrılardan biridir. Bu ağrı ise ense kök kısmı, boyun, başın arka kısmı, çene ve kulak kısmı gibi noktalarda da görülebilmektedir. Gerilim tipi baş ağrısının sebepleri ise ; Uzun bir süre boyunca başınızı hareket ettirmemek, bknz; Bilgisayar başında oturmak gibi, stres ve fazla düşünmek, fazla alkol ve uyuşturucu madde kullanmak gibi diğer faktörlerde bu tip baş ağrısına sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte hergün kafein içeren içecekler tüketiyorsanız, tüketmediğiniz gün de bu gibi baş ağrıları yaşamanız kuvvetle muhtemel.

İkincil (Hastalık belirtisi) Baş ağrısı

Baş ağrısı belirtileri

İkincil gruba giren baş ağrıları genellikle ya var olan hastalığınızın tetiklediği baş ağrıları yada hastalık habercisi baş ağrılarıdır. Bu ağrıları dikkat etmek gerekir. Bu ağrılar genellikle şiddetli olmak ile beraber sıklıkla yaşanan ağrılardır. Aniden gelir ve genellikle enseden başlar. Daha önce hiç yaşamadığınız türden bir ağrıda olabilir. Bu belirtilerde muhakkak doktora başvurmak gerekir. Bu ağrının oluşabileceği ve/veya oluştuğu hastalıklar ise şöyledir;

  • Baş ve boyun yaralanmaları
  • Beyin damar hastalıkları,
  • Beyin sinir hastalıkları
  • Beyin hastalıkları
  • Beyin tümörleri
  • Beyin basıncının yükselmesi
  • Beyin enfeksiyonları
  • Sinüzit

Bir yanıt yazın