Balık ve yoğurt birlikte yenirse zehirlermi?

Eskiden beri toplumumuz içinde balık ve yoğurt ikilisinin beraber tüketilmemesi gerektiğine yönelik yanlış bir inanış hâkimdir. Zira bu ikili birlikte tüketildiğinde kişide zehirlenmeye yol açacaktır. Peki, bu inanış doğru mudur, bilimsel bir dayanağa sahip midir?

Balık ve yoğurt birlikte tüketildiğinde bireyin sağlığı yönünde herhangi bir olumsuzluk ya da zehirlenme gibi kötü bir sonuç doğurmaktadır. Bu nedenle bu yönde ortaya koyulan tüm bilgi ve dayatmalar tamamen birer hurafe ve şehir efsanesidir. Balık bayat olmadığı sürece ne ile tüketilirse tüketmesi bireyde sağlık açısından herhangi bir şey soruna neden olmamaktadır. Bunu anlamak ise bir o kadar basit ve kolaydır. Bir balığın taze ya da bayat olup olmadığını anlamak için şu özelliklere dikkat edilmesi gerekir:

Bayat Balığı Nasıl Tanırız?

Bir balık denizden yeni çıkmış değil ise yani günlük değil dondurucudan çıkartılmış ise bayattır. Balığın gözleri parlak ve canlı değil cansız ve mat ise bayattır. Taze bir balığın solungaçları parlak ve kırmızısıdır. Bununla birlikte bayat balığın ise solungaçları kahverengimsi ve mattır. Taze balık eti ile de kendini belli eder. Eti gergin ve sıkı olan balık taze iken yumuşak olan balık bayattır. Parmağınızı balığın derisine bastırdığınızda yüzey hemen düzelmiyorsa balık bayattır.

Bir cevap yazın