Ampute futbol nedir ve nasıl oynanır?

Kanedyen

Ampute futbol nedir?
Ampute futbol bedensel engelli sporcuların kanedyen kullanarak oynadıkları bir futbol türüdür. Kuralları klasik futbola göre farklılık göstermektedir.

Ampute futbol saha özellikleri nedir?
Ampute futbol 60 metre uzunluğunda ve 40 metre genişliğinde bir sahada 7’şer kişiden oluşan iki takımla oynanır. Saha üzerindeki çizgilerin kalınlığı 12 santimetre yi geçmemelidir. Sahanın ortasında bir orta yuvarlak ve her iki ucundaki kalelerin önünde de birer ceza alanı bulunmaktadır. Penaltı noktasının kale çizgisine uzaklığı 7 metredir.

Ampute futbol topu özellikleri nedir?
Oyunda kullanılan topun çevresi en fazla 70 santim ağırlığı ise 410-450 gram arasındadır.

Ampute futbol sahası

Ampute futbol genel kuralları nedir ve nasıl oynanır?
Mücadele öncesinde hakeminin kur artışı ile maça başlayacak taraf belirlenir. Oyun orta yuvarlakta yapılan santra ile başlar. Oyuncular yalnızca ayakları ile paslaşarak topu rakip takımın kalesine sokmaya çalışırlar. Eğer topa kanedyen ne veya ampute ayakla temas söz konusu olursa kasıtlı olarak elle oynama şeklinde değerlendirilir. Aynı Kural kalecilerin ampute kolu ile topa müdahalesi için de geçerlidir ve penaltı ile cezalandırılır. Ayrıca kalecilerin ceza alanı dışına çıkmasına izin yoktur.

Ceza alanı içinden yapılan vuruşlarda insan top rakip alana havadan direk atılamaz. Bu kuralın ihlalinde rakip takım orta çizgiden endirekt serbest vuruş hakkı kazanır. Ampute futbol ofsayt kuralı yoktur. Taç atışları ise ayakla kullanılır. Rakip takımın oyuncularının 6 metre mesafede baraj kurdukları taç atışında doğrudan kaleye gönderilen top gol değeri taşımaz.

Ampute futbol karşılaşmaları 25’er dakikalık iki devre üzerinden oynanır. Bir devrede her takımın 2 mola hakkı vardır. Oyuncu değişikliği sınırsızdır ve 10 dakikalık devre arasının ardından takımlar kaleleri değişirler. 2 devre sonunda en fazla gol kaydeden takım galip gelir. Beraberlik durumunda düzenlenen turnuvanın kurallarına göre bahis forum 10’ar dakikalık iki uzatma devresi oynanır ve maçın galibi belirlenir.

Sporun engel tanımadığını en güzel örneklerinden ampute futbolu kısaca anlatmaya çalıştık, umarız sizler için faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın