Amerikan futbolu nedir? Nasıl oynanır?

Klasik futboldan oldukça farklı ve dünyada milyonlarca meraklısı bulunan amerikan futbolu nedir ve nasıl oynanırı sizler için kısaca anlatmaya çalışacağız.

Amerikan futbol sahası

Amerikan futbol sahasının özellikleri nedir?
Amerikan futbolu sahası 120 yard uzunluğunda ve 53 yard genişliğindedir. sahanın her iki ucundaki 10’ar yardlık kısımlar gol bölgesi olarak adlandırılır.

Yard nedir?
Yard bir mesafe ölcü birimidir ve 1 yard tam olarak 0,91 metredir.

Amerikan futbol topu

Amerikan futbol topunun özellikleri nedir?
Amerikan futbolu topunun uzunluğu 28 santim, göbek kısmının çevresi 56 santimdir, ağırlığı 400-425 gram arasındadır.

Amerikan futbolu nasıl başlar ve Snap nedir?
Oyun 35 yard çizgisi üzerinden yapılan vuruşla başlar. Rakip takımın bir oyuncusu topu tutar. Topu elinde bulunduran oyuncu düşürüldüğünde veya yerinde sabit kaldığında atak takımının oyuna nereden başlayacağı belirlenmiş olur. Oyunun bu aşamadan sonraki bütün başlangıçları Snap ile yapılır.

Amerikan futbolu nasıl oynanır?
Snapte atak takımın orta oyuncusu topu Bacaklarının arasından oyun kurucuya yollar. atak takımı için koşu oyunu veya uzun pas olmak üzere iki ilerleme şekli vardır. Koşu oyununda oyun kurucu topu koşu oyuncularına elden verir. Koşucu rakip tarafından düşürülene kadar koşarak ilerler.

Touchdown nedir?
Uzun pasta ise oyun kurucu takım arkadaşlarının arkasında kalır ve uygun zamanda pas atarak tutucuyu topla buluşturmaya çalışır. Rakip takımın son çizgisi topla beraber geçildiğinde Touchdown yapılmış olur. değeri 6 puandır, touchdown yapan takımı bir sayı kazanma hakkı verilir.

Eğer takım bu hakkını rakip takımın son çizgisini tekrar geçmek için kullanır ve başarırsa 2 puan daha kazanır ya da başarı olasılığı daha yüksek olan topa ayakla vurarak rakip kaleye göndermeyi tercih edebilir, bu atışın değeri de 1 puandır.

Amerikan futbol maçından bir görüntü

Atak takımın her 10 yardı geçmek için 4 hakkı vardır. Atak takımı ilerlemeyi başaramazsa takımlar rolleri değişirler. Topu ayakla sürmek kural ihlalidir ve oynama hakkı karşı takıma geçer. Atak takımı puan almak için touchdown yerine saha golü yapmayı da seçebilir. Saha golü topa ayakla vurarak rakip takımın kalesinden geçirmekle kazanılır ve diğeri 3 puandır.

Amerikan futbolu ne kadar sürede oynanır?
Oyun 15’er dakikalık 4 çeyrek devrede oynanır. kazanan takım oyun sonunda en fazla sayı yapan takımdır. Dayanıklılık sürat ve azim gerek tren Amerikan futbolunu kısaca ile aldık.

Bir yanıt yazın