Amazon nedir ? E-ticaret devi amazon hakkında tüm bilgiler

Dünyanın en çok kazanan, en çok kazandıran ve en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olan Amazon group bünyesinde yer alan şirketler ve e-ticaret sistemini sizler için başlangıcından bugüne dek tüm bilgileri ayrıntılı olarak makale haline getirdik.

Amazon nedir ? Amazon ne zaman kuruldu?

Amazon

Jeff Bezos tarafından 5 Temmuz 1994 yılında Amerika da kurulan amazon, e-ticaret ve bulut bilişim şirketidir. Hizmet verdiği birçok sektör bulunsa da piyasaya giriş yaptığı ve en çok ses getirip geliştiği 2 alan bu şekildedir. Hem satış hacmi, hem bilinirlik, hemde iş kalitesi olarak bugün Dünyanın en büyük 1.ci şirketi olmayı başarmıştır. Adını ise Dünyanın en büyük nehri olan Amazon nehrinden almıştır. 20.000 üzerinde çalışanı ile yine dünyanın en iyi işverenleri arasında 1.ci sırada yer almaktadır. 

Satışa kitap satarak başladı

Dünya devi amazon, ilk kategorisini kitap olarak çıkardıktan sonra, bugün ki gelişimi ile birçok farklı kategori de hizmet sağlayarak, kitap, dvd, gıda, mobilya, eşya ve elektronik gibi sanal ortam da alınabilecek tüm hizmetleri sağlıyor. Aynı zamanda amazon dünyanın en büyük bulut bililşimi (IaaS) web sağlayıcısı / geliştirici araçlar / analiz araçları ve veritabanı gibi yazılım teknolojileri alanında da öndedir.

Amazon’un Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İrlanda, Fransa, Kanada, Almanya, İtayla, İspanya, Hollanda, Avustrayla, Brezilya, Japonya, Çin, Hindistan, Meksika, Singapur ve Türkiye için alışveriş sitesi bulunmaktadır.  

Elektronik kitap alanında dünyanın en büyük arşivine sahip olan amazon son yılların en büyük satışını da bu alanda yaparak, Kindle adlı elektronik kitap okuma tabletini piyasaya sürerek, son yılların en büyük kâr marjını bu üründen elde etmiştir.

Amazon group bünyesindeki diğer şirketler

Alexa.com, Goodreads, a9.com, 43things.com, Audible.com, IMDb ve Twitch.tv

Amazon üzerinden para kazanmak (Affiliate Marketing)

Affiliate Marketing

Amazon sadece satış odaklı tematik bir konsept dışında mağazacılık sektörünün de piyasadaki lideridir. Affiliate sistemi denilen bu konseptte, amazon bu sektöre girmek isteyen kullanıcılarını kendi bünyesinde ki mağaza sahipleri ile anlaşma gerçekleştirerek satış komisyonu kazanmasını sağlıyor.

Özellikle Amerika, İngiltere ve Almanya da yaygın olan affiliate marketing sistemi ile blog yazarak, sosyal medya paylaşımları yaparak amazon ürünlerini paylaşıyorsunuz ve bu paylaştığınız ürünleri ulaştığınız kitleden alan olursa mağaza sahibi, ürünün gelirinden %7 ile %22 arasında bir komisyonu size ödüyor.

Amazon kargo

Amazon kargo uçağı ve drone

Amazon Prieme altında son dönemlerde adından sıkça söz ettiren amazon lojistik ve kargo hizmetleri ile yine dünyanın en büyük şirketlerinden olma özelliğini taşıyor. Şu an deneme ve gelişme aşamasında olan amazon kargo ile hedeflenen proje, Drone ile kargo ulaşımı sağlamak.

Girdiği her alanda dünyanın en iyisi olmayı başaran amazon group şirketi, yenilikleri oluşturmayı ve yenilikleri geliştirmeyi misyon alarak ilerliyor.

 

Bir yanıt yazın