Aliexpress nedir ? Güvenli midir? Gümrük ve kargo bilgileri – 2019 Güncel

E-ticaret piyasasının lider öncülerinden Çin devi Aliexpress hakkında ne olduğunu, mağazalar ve satıcılar hakkında bilgileri, alıcının dolar kurundan ödeyeceği tutar, güvenlik bilgileri, gümrük/vergi olayını ve en önemlisi kargo hakkında tüm bilgileri anlatacağız. Öncelikle genel bilgileri vererek Aliexpress’i tanıyalım.

Aliexpress nedir ?

İşletmeden, tüketiciye e-ticaret modeli ile 2010 yılında hayatımıza giren Aliexpress, Alibaba Group tarafından, yan kuruluş olarak e-ticaret sektörünün günümüz zirve markalarından biridir. Yan kuruluşdan kasıt olarak, Alibaba.com toptan satış yapan ana firmadır. Aliexpress ise perakende satış yapan e-ticaret sitesidir. Aliexpress 20’nin üzerinde ana kategori 200’ün üzerinde ise alt kategori ürünler barındırmaktadır. Yani a’dan z’ye arayabileceğiniz tüm ürünler bu sitede. Ara not : Gıda, besin ürünleri ve legal olmayan ürünler sitede satılmaz.

Xiaomi Aliexpress Resmi Mağazası

Sitede gördüğünüz ürünler Aliexpress’e ait ürünler değildir. Mağazacılık kültürü bu sitede tam anlamıyla işlenmekte. Mağazalar Aliexpress’e kayıt yapar, satacağı ürünü gösterir, ürün ve stok bilgilerini gösterir ve onayı alan mağaza siteden sanal mağazasını açarak ürününü satmaya başlar. Aynı mantık Alibabada da işlemektedir. Resimde örnek olarak ünlü teknoloji markası Xiaomi’nin Aliexpress’de ki mağazasıdır.

Aliexpress güvenli midir?

Ben ve yakın çevrem senelerdir severek kullanıyor, ve aylık genel ihtiyaç ve hobi ürünlerinden sipariş veriyoruz. Bu zamana kadar bir problem yaşamadık. İlk kurulduğu dönemlerde Türkiyeye geliş sıkıntısı yaşanabiliyordu fazla talep olmadığından ama şimdi sistem fazlasıyla ilerlemiş ve kalitesini arttırmış durumda. Güvenlik açısından hiçbir endişeniz olmasın. Gönül rahatlığı ile alışveris yapabilirsiniz.

Neden Aliexpress ?

Güzel soru. Neden aliexpress ? Diye sorduklarında bana, öncelikle aliexpress birçok e-ticaret sitesine göre görüp görebileceğiniz en iyi fiyat performansını sunuyor. Yani başka bir siteden 100 TL ye alacağım saati aliexpress de 50 Tl ye ve hatta daha uygun fiyatlara bulmak mümkün. Yukarıdaki verdiğim fiyat örnektir. A’dan Z’ye tüm ürünler burada, özellikle ülkemizin satış fiyatları ile karşılaştırıldığında çok daha uyguna gelmekte. Ayrıca aldığınız ürünün orta asyadan ücretsiz olarak ayağınıza gelmesi de işi çok cazibeli kılıyor.

Aliexpress alıcı-satıcı sözleşmesi

Satış Sözleşmesi

Her e-ticaret sitesinde, alıcı-satıcı arasında ürünün ödeme kısmına gelindiğinde bir yerlere gizlenmiş veya gözünüzün önüne serilmiş bir sözleşme/anlaşma çıkar. Bu sözleşmenin adı “Mesafeli Satış Sözleşmesi”dir. Bu sözleşme biraz ayrıntılı olduğundan burada yazmaya vakit bulamadık. Ama ben konu ile ilgili bilgi sahibi olayım derseniz, buyrun buraya tıklayarak gidip okuyun gelin. Aliexpress bunun yanında kendi politikası gereği diyor ki;

Arkadaş ürünü sipariş verdin ücreti ödenin, ama ücreti ben alıyorum satıcıya vermiyorum. Ne zaman ki ürün senin eline ulaşır alır kontrol eder beğenirsin, ben o zaman bu parayı satıcının hesabına yatırırım. Ne kadar güzel bir politika değil mi? Hali ile o kadar ülkeden geçip gelecek bir ürünün kimse garantisini veremez, verende işin naifliğini kaçırmış demektir. Nasıl ki insanın başına herşey gelebiliyorsa ürünün de başına herşey gelebilir. Ama adamlar ürünün değil en önemlisi paranın garantisini veriyorlar. Bundandır ki alacağınız ürünü gözü kapalı alabilirsiniz.

Aliexpress kargolama

Örnek kargo firmaları

Aliexpress anlaşmalı kendi kargo firmaları aracılığı ile ürünlerinizi göndermektedir. Ücretsiz kargosudu bulunan e-ticaret devinin, ücretsiz kargosu aşağı yukarı 10-30 gün arasında gelmektedir. Ürün direk Ptt ‘ye gelir. Bunun dışında benim ürünüm hızlı gelsin, gelirkende başına birşey gelmesin diyorsanız, en güvenilir diğer kargo firmaları ;

  • Turkey Post (Ücretsiz)
  • China Post (Ücretsiz)
  • Yanwen Economic Air Mail (Ücretsiz)
  • Aliexpress Standard Shipping
  • AliExpress Premium Shipping
  • Yanwen Singopore Post
  • SunYou
  • ePacket

Bunların da dışında Tnt, FedEx ve Ups gibi özel kargolar ile de kargolarınıza getirtebilirsiniz. Mağazanın bu saydıklarım ile anlaşması yok ise, mağaza ile iletişime geçerek rica da bulunabilirsiniz. Bu gibi özel kargo firmalarının avantajı ise birçoğu ürününüzü sigortalayarak getiriyor olmasıdır. Bu avantaja göre fiyatıda değişkenlik gösterebiliyor. Aras kargonun da geçtiğimiz yıl Aliexpress ile anlaşma sağlandığının bilgisi geldi ama bu anlaşma ne kadar hayata geçti bilemiyoruz. 

Aliexpress gümrük ve vergi

Aliexpress gümrük ve vergi

Aliexpress den alacağınız bir ürünün fiyatı 22 euro ve üstü ise %20 oranında vergisi çıkabiliyor. Tabi bu sınırlamalar hariç, 30 kg. altı fiyatı böyle, 30 kg üstü %30 diye hatırlıyorum. Geçen günlerde yeni bir sisteme geçileceği ile alakalı bir açıklama yapıldı Bakanlıktan, küçük paketlerden ve zarflardan da vergi alınacağı ile alakalı ama hala bir çalışma yapılmadı. Ben ve yakın çevrem çok alışveriş yaptı ama daha gümrüğe takıldığını veya vergi için aradıklarını bilmem. Hiç başıma gelmedi yani, kimisine geliyor kimisine gelmiyor.

Aliexpress ürün satabilir miyim?

Aliexpress Çin menşei bir e-ticaret sitesidir. Ürünlerin bu kadar ucuz olmasının sebebi, ürünlerin Çin de üretiliyor olmasından kaynaklıdır. İşçiliğe ülkemizdeki gibi para verilmiyor o kıtada, o bölgelerde sanayi teknolojisi gelişmiş olduğu için adamlar ürünü çok ucuza mal ediyorlar. Bundan dolayı sizin burada üretip de satacağınız bir ürünün fiyatı, Çinden üretip satan adamınkinden neredeyse 5 kat daha pahalı olacaktır. Bundan dolayı hayır satamazsınız. Ama Alibaba.com da satabileceğiniz toptan ürünleriniz var ise ve sitenin şartlarına uyuyorsanız toptan ürün satışı yapabilirsiniz. Ülkemizden Alibaba.com da satış yapan birçok firma bulunmakta.

Aliexpress taktik, teknik ve stratejiler kısmı

Aliexpress taktikleri

Bu kısım aslında yazacağım bir başlık değildi, son dakika aklıma geldi. Aliexpress hakkında o kadar bilgi verdik şuraya 3-5 taktik ve strateji koymasaydık ayıp olurdu 🙂 Gelelim konumuza.

Öncelikle bir ürünü beğendinizi varsayalım, bu ürünün içerisine girdiniz, gerekli genel bilgileri aldınız ve okey dediniz alıyorum. İşte tam burada hayat kurtaran o strateji geliyor. Ürünü almadan önce dikkat etmeniz gereken yerler var. Bunlar sırasıyla ;

Gönderinin ücretlimi yoksa ücretsiz olması (bazı satıcıların ücretsiz kargo anlaşması bulunmuyor.)

Ürünün geri bildirimi  / yorumları

Satıcının geri bildirimi / tüm ürünler için

Sipariş sayısı ( çok önemli bir unsur olmasa da sipariş sayısının yüksek olması ürünün ve satıcının da kalitesini biraz daha öne koyuyor. Son olarak her ne alırsanız alın ürün ile ilgili satıcı ile iletişime geçerek konuşun. Üründen ayrıntılı bilgi isteyin, kargo ve geliş süresini sorun. Resimlere bakarak daha rahat bulabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın