Akım ve dalgalı akım nedir?

Akım ve dalgalı akımın ne olduğuna ve nerelerde kullanıldığına dair kısa bir makale ile sizlerleyiz.

Akım Nedir?

Bir atomun son yörüngesinde bulunan elektron sayısı maddeden maddeye değişiklik göstermektedir. İletken bir metal maddenin atomunun son yörüngesindeki elektron sayısının toplamda sekiz olması gerekmektedir. Sekizden daha az olan atomlar son yörüngelerini sekize tamamlamak için uğraşırlar. Son yörüngedeki elektronlar, kendilerini sekize tamamlamak için serbest kalırlar ve bu elektronlara gerilim uygulanır. Gerilim uygulanan elektronlar negatiften pozitife doğru hareket etmeye başlarlar ve böylelikle elektrik akımı oluşur. Negatif ve pozitif olmak üzere iki kutup vardır. Elektronlar bu iki kutup arasında akış gösterirler. Aralarındaki mesafe ne kadar uzak olursa o kadar daha az iletken olurlar. Kısa mesafeli olanların iletkenlikleri fazladır.

Dalgalı Akım Nedir?

Dalgalı akım ise bu elektrik akımının zaman içerisinde şiddet ve yönünün değişmesi ile belli bir düzen içinde olur. Devrede sabit iki kutup yoktur. Kutuplar değişkenlik gösterir. Bu yüzden elektronlar doğrusal hareket etmezler.

Dalgalı Akım Nerelerde Kullanılır?

Dalgalı akım günlük hayatımızda kullandığımız birçok alette kullanılmaktadır. En önemlisi evde kullandığımız elektrik akımı dalgalı akım türüne girer. Elektrik süpürgesi, bulaşık makinası, çamaşır makinası, küçük ev aletleri, bilgisayar, fırın, buzdolabı, klima ve elektronik aletlerin çoğu dalgalı akımın doğrudan kullanıldığı aletlerdendir. Bunun dışında dalgalı akımın doğrudan kullanılmadığı aletler de mevcuttur. Bu tarz aletlerde dalgalı akım doğrudan akıma çevrilerek kullanılmaktadır. Televizyon, video çalar ve müzik setinde dalgalı akım doğrudan akıma çevrilerek kullanılmaktadır.
​​​​​

Bir yanıt yazın