Ağızda yara oluşmasının nedenleri nedir?

Ağızda Yara Oluşumunun Nedenleri

Ağız sağlığı büyük önem arz etmektedir. Nedeni ise vücuda tüm mikrobun ağız yolu ile girmesidir. Ağız bakımının düzenli olarak yapılmaması da sadece ağızda değil, vücutta da belli hastalıkların oluşmasını hızlandırmaktadır.

Aft adı verilen ağız yaraları pek çok kişinin şikayeti arasında yer almaktadır. Önce kırmızı bir nokta halinde beliren ve sonrasında etrafında beyaz bir halka oluşan ağız yaraları acılı ve ağrılı olabilmektedir. Ağızda yara oluşumunun nedenleri arasında pek çok farklı unsur yer almaktadır. Bunların başında ise sigara tüketimi, ağız temizliğinin yapılmaması ve yetersiz beslenme yer almaktadır. Tüm bu nedenler ise aşağıda detayları ile birlikte yer almaktadır.

Ağız Yaralarında Sigara Kullanımı

Ağızda yara oluşumunun nedenleri arasında sigara önemli bir faktördür. Sağlık için zararlı olan bu madde, ağızda bakteri oluşumuna neden olduğundan yara oluşumunu da tetiklemektedir. Bu nedenle de kısa süre içinde istenmeyen yaralar meydana gelmektedir. Diş ve ağız sağlığının sigara kullanımından sonra sağlanması, yara oluşumunu engelleyebilmektedir.

Ağız Yaralarında Ağız Temizliğinin Yapılmaması

Ağızda yara oluşumunun nedenleri arasında ağız temizliğinin yeterince yapılmaması da yer almaktadır. Özellikle dişlerin fırçalanmaması, ağız suyu kullanımının gerçekleştirilmemesi bu yaraların oluşumunda büyük etken oluşturmaktadır. Bu nedenle de dişlerin düzenli olarak fırçalanması, çürük dişlerin tedavi edilmesi yara oluşumunun engellenmesi için oldukça önemlidir.

Ağız Yaralarında Yetersiz Beslenme

Ağızda yara oluşumunun nedenleri arasında bir diğer önemli faktör ise, yetersiz ve dengesiz beslenme yer almaktadır. Özellikle vitamin bakımından eksik beslenmeler ağızda yaraların oluşumunu tetiklemektedir. Kısa sürede yayılan bu yaralar kişilere rahatsızlık hissi yaşatmaktadır.

Ağız Yaralarında Tedavi

Ağız yaralarının tedavisi için oldukça basit yöntemler bulunmaktadır. Tuzlu su ile yapılan gargaralar ya da ağız sularının kullanılması mikropları öldürmeye yardımcı olduğundan yaraların iyileşmesini de hızlandırmaktadır. Ağız içine sürülebilen ilaçlar eczanelerden temin edilerek rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bir diğer önemli faktör ise ağız sağlığının korunmasıdır. İlaç kullanımı ne kadar düzenli bir şekilde yapılırsa yapılsın, ağız sağlığı korunmadığı sürece yaralar giderek artacak ve daha ağrılı durumların ortaya çıkmasına da sebep olacaktır.

Bir yanıt yazın