3 bant ve 3 top bilardo nedir? Nasıl oynanır?

3 bant ve 3 top bilardo nedir?
3 top ve 3 bant oyunları birer cepsiz bilardo çeşididir. Prensip olarak 2 oyun arasında çok fark yoktur. Her iki oyunda iki kişi ya da iki takım arasında aynı masada ve aynı toparla oynanır.

Masanın boyutları 284 santime, 142 santimdir. Oyunda kullanılan toplardan biri beyaz biri sarı ve diğeri de kırmızı renktedir.

3 bant ve 3 top bilardo kimin başlayacağı nasıl seçilir?
Oyuna başlama önceliği her iki oyuncunun birlikte yapacağı bant atışı ile belirlenir. Oyuncular sarı top solda olacak şekilde birer isteka topu ile açılış noktasının sağında ve solunda yerlerini alırlar. Vuruşun ardından topu kısa banda yakın bırakan oyuncu oyuna başlama veya rakibini başlatma hakkına sahip olur.

Oyuna başlayacak oyuncu beyaz topla rakibi ise sarı topla oynamalıdır. Her iki disiplinde de kırmızı topa vurmak yasaktır. Oyuna başlarken hedef bir skor belirlenir (örneğin 20 skor) ve bu sayıya ulaşmayan çalışılır.

3 bant ve 3 top arasındaki farklar nelerdir ve nasıl oynanır?
3 top oyunda sayı yapmak için vuruş yapılan topun diğer iki topa değmesi gerektirir. 3 bant oyununda ise sayı olması için vuruş topunun 3 ayrı banda bir kez ya da bir banda üç kez temas etmesi ve ardından diğer iki topa değmesi gereklidir.

Bir sonraki vuruş hakkı sayı yapan oyuncuya aittir. Rakibin oyunu oturarak izlenmeli ve dikkatini dağıtabilecek şekilde ses yapılmamalı ya da konuşmamalıdır.

Toplardan biri hareket halindeyken vuruş yapmak, herhangi bir topun dışarı çıkması ya da yanlış topun oynanması faul olarak değerlendirilir ve vuruş hakkı karşı tarafa geçer. Vurulan top bant üzerinde sıçrar ve tekrar masaya düşerse geçerlidir, ancak top küpeşte adı verilen ahşap kısma temas ettiyse dışarı çıkmış kabul edilir.

Oyunun başında belirlenen hedeflere ulaşan oyuncu oyunun galibi olur. 3 bant ve 3 top bilardo oyunlarını sizler için kısaca anlatmaya çalıştık, umarız faydalı olmuştur.

Bir yanıt yazın